audyt-brd-2012

AUTORSKI, NIEZALEŻNY AUDYT BRD – 2012
Cel to uświadomienie o zorganizowanych i przypadkowych niebezpieczeństwach na drogach.
1. UWAGA – ŚMIERCIONOŚNE POBOCZE !

ostry granitowytrawa zalepikowanakrawężnik
Pobocza miękkie, trawiaste (naturalna płyta poślizgowa !), z dziurami ,muldami, urwanym ostro betonem asfaltowym (rozrywa niechroniony bok opony !) z grubymi drzewami w polu rażenia, z mostkami betonowymi na głębokich rowach czekają na swoje ofiary.


2. UWAGA – OSTRY KRAWĘŻNIK !

ostry granitowy krawężnik
Ostry krawężnik, w przypadku najechania, niszczy opony w sposób widoczny i w sposób niewidoczny. Najgorsze, to te niewidoczne uszkodzenia osnowy opon, bo one mogą być przyczyną wypadku w całkiem innym czasie i miejscu. Wystrzał opony w warunkach ostrego hamowania, skręcania – będzie trudny do wykazania i udowodnienia.
To „cicha” śmierć, bo kto dokonuje regularnego przeglądu opon, kto ma pewność, że to auto nigdy nie wjechało na krawężnik ? a jak wjechało to jaki pozostał stan środka opony ?
Kto zezwolił na produkcję i montaż tego rodzaju krawężników w ruchu drogowym ? A są wykonywane nawet ze szlifowanego granitu w ostry jak „żyleta” kant.


3. UWAGA – WYSOKI KRAWĘŻNIK ! NIEWŁAŚCIWE PROMIENIE – BŁĘDY PROJEKTOWANIA

krawężnikkrawężnikkrawężnik

1.UWAGA – Wysokie krawężniki – pow 10 cm – w związku z ruchem powstają sytuację wymagające zjazdu poza jezdnię (chociażby pojazd ratunkowy w akcji) – zjazd wtedy niemożliwy.
Buduje się, remontuje chodniki z pozostawianiem miejsca na nową nawierzchnię jezdni, która ma być położona w nieokreślonej przyszłości!?
Spojlery samochodów osobowych są nisko ułożone – wysoki uniemożliwia nie tylko zjazd ale i właściwe zaparkowanie.
Każdy błąd kierowcy może kończyć się tragicznie.
2.Niewłaściwe łuki na skrzyżowaniach powodują notoryczne jeżdżenie pojazdów o większych gabarytach po krawężnikach.
Śmieszne te zawężenia i łuki – świadczą o braku podstawowej wiedzy na ten temat.
Kalkulator skręcania
3.Kostka chodnika taka sama jak jezdni – można i należy się spodziewać pieszych, którzy wszystkie te elementy drogi będą traktować jak deptak.

4. UWAGA – NIEWIDOCZNE POJAZDY SZYNOWE PRZED PRZEJAZDAMI KOLEJOWYMI !

przejazd kolejowyprzejazd kolejowyprzejazd kolejowy
Przejazdy kolejowe mimo sporadycznego ruchu lub całkowicie nieczynne znakuje się tak jak czynne !
Ta sprawa winna być uregulowana i przy okazjonalnym przejeździe pojazdu szynowego powinno znakować się taki przejazd znakiem „bocznicy kolejowej” z możliwą regulacją ruchu na czas takiego przejazdu przez pracownika kolei.
Ekonomicznie jest to łatwe do wyliczenia : średnia dzienna masa pojazdów zatrzymujących się przed przejazdem pojazdów na drodze w porównaniu ze średnią dzienną masą pojazdów zatrzymujących się przed przejazdem pojazdów na torze.
Brak uregulowań, brak sygnalizacji świetlnej w takich miejscach powoduje obciążanie społeczeństwa kosztami bezpieczeństwa.
Zarośnięte okolice wszelakiego rodzaju roślinnością, przybudówkami, reklamami, … zasłaniają widoczność zbliżającego się pojazdu szynowego.


5. UWAGA – NIEWIDOCZNE POJAZDY Z PIERWSZEŃSTWEM NA SKRZYŻOWANIU !

niewidoczne skrzyżowanieniewidoczne skrzyżowaniebrak widoczności

Parking pojazdów po drugiej stronie jezdni jednokierunkowej nie będzie zasłaniał widoczności na skrzyżowaniu.
Potężne tablice umieszczane w zastrzeżonym do obserwacji polu widoczności na wysokości 80 do 180 cm znakomicie zasłaniają pojazdy, które korzystają z pierwszeństwa, zasłaniają pieszych, zasłaniają zbliżających się rowerzystów.
Sprawa właściwej widoczności na skrzyżowaniach z określeniem odpowiedzialności organizatora ruchu ale też właścicieli przyległych nieruchomości nie jest uregulowana (budowle, parkany, płoty, roślinność zasłaniająca skrzyżowanie).


6. UWAGA – PUŁAPKA – NIE PRZYSPIESZAJ !


Znak „koniec obszaru zabudowanego” podświadomie zachęca do zwiększania prędkości do 90 km/h. Umieszczony w sytuacji, w której należy zwolnić poniżej 50 km/h tak jak tu: przed niebezpiecznym zakrętem (prędkość bezpieczna 40 km/h) czy też przed przejazdem kolejowym (każdorazowe zwalnianie, rozglądanie) wprowadza kierowców w śmiertelnie niebezpieczny błąd.


7. UWAGA – PUŁAPKA – O CO CHODZI !?


Wybudowano nowe przejście dla pieszych – intryguje mnie ta linia czerwona na chodniku przed przejściem – co ma oznaczać ?
Przepisy się nie zmieniły – pieszy ma pierwszeństwo na przejściu (a przejście to powierzchnia jezdni), kierowcy je w miarę znają a piesi co będą wiedzieć i robić w związku z tą linią ?!
Kto odpowie za możliwe śmiertelne nieporozumienia?
Uzyskałem informację, że ta dodatkowa linia na chodniku ma pomagać pieszym niewidomym.


8. UWAGA – NIEGOSPODARNOŚĆ – ZAWĘŻANIE JEZDNI !

niegospodarność

Skrzyżowanie z czterema możliwymi kierunkami ruchu – zawężono wjazd do jednego pasa skutecznie blokując możliwości jazdy w innych kierunkach !
Zawężanie jezdni, obszarów skrzyżowań nie służy poprawie bezpieczeństwa.
Oczekuje się dodatkowych pasów ruchu dla poszczególnych kierunków, dla rowerzystów – oczekuje się kanalizacji skrzyżowań a nie blokowania możliwości ruchu.
Taką drogą ze słupkami betonowymi w zakręcie nie przejedzie autobus, który może mieć tzw „zwis przedni” nawet 200 cm.


9. UWAGA – NIEGOSPODARNOŚĆ !

niegospodarnośćniegospodarność
Budowa baterii słonecznych, wiatrowych do zasilania instalacji ostrzegania o przejściu dla pieszych gdy obok jest linia napięcia 220V źle świadczy o organizatorach.
A przecież potrzeba jest ostrzegania o pieszym a nie o przejściu ! patrz: Bezpieczne przejście dla pieszych
Kamery detekcyjne dobrze służą poprawie przepustowości gdy są dobrze wyregulowane. Tak więc jest potrzebna okresowa kontrola ich działania.
Apel do kierowców: w sytuacjach sterowania ruchu pętlami indukcyjnymi, kamerami detekcyjnymi konieczne jest równoczesne ruszanie po zapaleniu się sygnału zielonego.
Zostawienie zbyt dużego luzu od pojazdu poprzedzającego – system odczyta jako brak ruchu i „zabierze” sygnał zielony, skazując tych z tyłu do czekania do następnej zmiany!


10. EKRANY AUTOSTRADY

niegospodarność
Czy aby nie przesadzono z tymi ekranami na budowanej autostradzie A-4 ?
Zabiera się nie tylko całą przyjemność podróżowania.
Wprowadza się znużenie, poczucie zamknięcia oraz zwiększa się hałas i natężenie spalin między ekranami.
Wszystko to będzie miało wpływ na bezpieczeństwo ruchu w tych miejscach.
A zadania ekranów może spełniać dopasowana roślinność.
Czy stać nas na tak kosztowny „kontakt tylko z niebem” ?